Svatá Magdaléna

Kostelík krásný v novém hávu do kraje hledí a na pastvině, co blízko je, nový život právě se zrodil. Malé jehňátko s důvěrou svět přijímá.

ZRCADLENÍ SAKRÁLNÍ

Kostelík štíhlý a vysoký, ve vodě se zrcadlí. V rybníčku malém, dlouhém, úzkém. A snad zrcadlí se v něm i vše, co zde se událo a možná z nebes nad ním i to, co teprve se uděje. Okolo rybníčku stromoví, co z břehů starých vyrůstá a kdesi tu i vykvétá vzácný a vonící omamně, lýkovec jedovatý. Kostelík krásně opraven, stěny pastelově béžovo-žluté a střecha měděná, od měděnky zelená. Je v krajině tu ozdobou, korunou vrchu zdejšího.

A na ten kostelík štíhlý je krásný pohled z kopců dalekých, i na ty kopce s ním v popředí. Člověk může se tu usaditi na lavičku dřevěnou a v klidu duše hleděti do toho kraje širého. Ještě další stavení poblíž tady stojí a z nich sem tam rámus pracovní či halas lidský line se, ale pohled přes kostel je tak skromně velkolepý, že to, co rušit mohlo by, člověk ani nevnímá.

MAGDALÉNKA

Svatá Magdaléna, německy Sankt Magdalena, je částečně zničená osada geograficky spadající do okresu Prachatice. Na místě této osady stávala již od 14. století poustevna s kaplí, zejména pro kupce a soumary putujících po první trase prachatické Zlaté stezky. Kaple byla opředena spoustou zvěstí a legend. Postupně ale chátrala, avšak posléze byly zpracovány plány na nový kostel v barokním stylu, kostel Svaté Magdalény, hovorově Magdalénky, který byl nakonec opravdu postaven a v roce 1754 vysvěcen.

V osadě stálo v roce 1930 sedm domů, od roku 1945 byla osada postupně vysídlena, kostel chátral a vybavení bylo poničeno a rozkradeno. Na místě osady zbyly dvě původní budovy, rybníček a zmíněný kostel Svaté Magdalény, který byl obnoven díky sbírce v letech 1993 – 95.

0